Subscribe RSS
Банкок – градът на ангелите Apr 04

Банкок е столица и най-голям град на Тайланд. Разположен е при вливането на река Чао Прая в Тайландския залив. Населението му е около 9 000 000 души, а на урбанизираната зона около него – около 14 000 000 души. Градът възниква на мястото на по-ранно селище, което в края на 18 век става столица на Сиам и през следващите два века се превръща в основният политически и стопански център на Тайланд. В периода на бързо икономическо развитие на Югоизточна Азия в края на 20 век в Банкок се установяват регионалните централи на много големи компании. През 2009 година той е оценяван като вторият най-скъп град в Югоизточна Азия след Сингапур.

Официалното название на града е “Крун Теп Маханакон Амон Ратанакосин Махинтара Ютая Махадилок Поп Ноппарат Ратчатани Буриром Удомратчанивет Махасатан Амон Пиман Аватан Сатит Сакататия Витсанукам Прасит” и в Книгата на Гинес заема първото място, но Тайландците го наричат по съкратено само “Крун Теп”. Това наименование използва два древни индийски езика, пали и санскрит, като само началната дума „Крун“, означаваща „столица“ е на тайски език. и в превод означава „Градът на ангелите, великият град, вечният град-скъпоценен камък, непревземаемият град на Бог Индра, великата столица на света, надарена с девет скъпоценни камъка, щастливият град, богат с огромен царски дворец, който напомня небесното жилище, където царува превъплътеният бог, град, даден от Индра и построен от Вишнукарма“.

Банкок възниква преди образуването на царството Аютая в средата на 14 век като малък търговски център с пристанище на западния бряг на река Чао Прая. След разгрома на Аютая от бирманците през 1767 година, самообявилият се за независим владетел Таксин установява столицата си при тогавашния Банкок, който започва да се нарича Тонбури. След смъртта на Таксин през 1782 година новият крал Рама I построява наново столицата на източния бряг на реката, като и дава използваното и днес официално име.

През следващите десетилетия Банкок претърпява непрекъснати реконструкции и обновявания на съществуващите храмове, дворци и паметници, тъй като за задължение на кралете се смятат постоянните грижи за поддържането на будистката религия. През първата половина на 19 век постепенно се увеличава броят на чужденците в града, главно мисионери и търговци от Европа и Северна Америка. През втората половина на века владетелите полагат усилия за модернизация на страната и столицата. През 60-те години са изградени първите павирани улици, а малко по-късно и първия трамвай и железопътна линия към северните подстъпи към града.

В началото на 20 век селските покрайнини на Банкок започват да се превръщат в жилищни квартали. През 1932 година е завършен мостът Пра Пута Йодфа, който пресича река Чао Прая и свързва двете части на града, давайки тласък на икономическия растеж и модернизацията на инфраструктурата. По време на Виетнамската война (1955-1975) Тайланд е ключов съюзник на Съединените щати и в страната навлизат значителни чужди инвестиции, подобрени са пътищата и столичното летище Дон Муан. От 60-те години бързото нарастване на населението, затрудненията в транспорта и замърсяването се превръщат в съществен проблем за града.

Днешен Банкок е резултат от огромния инвестиционен бум през 80-те и 90-те години в азиатските страни. Много мултинационални корпорации основаха седалища в столицата на Тайланд и превърнаха Банкок в един от световните бизнес и финансови центрове. През последните десетилетия Банкок се очертава като значителен икономически, политически, но и културен, моден център, който е арена не само на важни бизнес сделки и дела, но и на развлечения и забавления. По тези фактори Банкок се нарежда до световни столици като Сингапур и Хонконг. Трябва да отбележим и значителните екологични проблеми, които има Банкок в резултат на скоростния растеж. Според Световната метеорологична организация Банкок е най-горещият град в света. Въпреки това, Банкок си остава една от най-популярните туристически дестинации.

Една от най-големите забелжителности в азиатския град е Гран Палас. Този пищен кралски дворец се разпростира на голяма, като фасадата и най-вече интериорният дизайн на замъка е украсен в злато и скъпоценни камъни. Този дворцов комплекс е наистина забележителен със своите различни сгради, които завършват с драконови опашки. В Гран Палас в Банкок може да видите статуята на Изумрудения Буда, която е разположена в кралския параклис. Тази фигура на Буда е най-свещената и най – почитаната в цял Тайланд. В Банкок са разположени още древните храмове на Златния и на Полегналия Буда, както и т.нар. Мраморен храм. Големият дворец в Банкок не се използва от краля като жилище, а само за официални церемонии. Според историята през 1957 г. неколцина монаси от тайландски манастир трябвало да изнесат от храм статуя на Буда, изработена от глина. Манастирът трябвало да бъде преместен другаде, за да се освободи място за изграждащата се магистрала в Банкок. Когато кранът започнал да пренася гигантския идол, той започнал да се пропуква, защото теглото му било огромно. На всичкото отгоре заваляло. Главният монах, загрижен да не се повреди свещеният Буда, решил да остави временно статуята на земята и я покрил с голям насмолен брезент, за да я предпази от дъжда.
Вечерта, решил да види как е съкровището на храма, надникнал под брезента и нещо пробляснало. Отишъл за инструмент, с който да си помогне в разкритието. Не след дълго глината от пропуканото “облекло“ на Буда паднало и пред бедния монах се разкрила цялата му красота.
Историците смятат, че няколкостотин години преди откритието на монаха, бирманската армия се готвела да атакува Тайланд (наричан тогава Сиам). Като узнали, че страната им скоро ще бъде нападната, сиамските монаси покрили скъпоценния златен Буда с глина, за да предпазят съкровището от плячкосване. За нещастие, изглежда бирманските воини са убили всички сиамски монаси и добре съхранената тайна за златния Буда останала неразкрита до паметния ден през 1957 г.

Банкок е кулинарен рай. Тук можете да опитате от традиционната кухня на много държави по света, докато стоите само в един ресторант. Възможностите да похапнете са неограничени – през деня и през нощта.

В града ще намерите места за ядене почти навсякъде – пред търговските центрове, на пазарите, покрай улиците или на друго място, където могат да бъдат поместени няколко маси със столове. Не подхождайте скептично към тези заведения, защото в повечето ще хапнете вкусни неща и то доста евтино. Отидете по обяд, когато храната е най-свежа.

В Банкок можете да опитате от най-добрата тайландска кухня, както и разнообразни специалитети от цяла Азия. От вкусни тайландски салати и виетнамски пролетни ролца до китайска и индийска кухня. В повечето тайландски ресторанти в Банкок ще намерите богат избор на достъпни цени.

Столицата на Тайланд пази славното минало и историческите забележителности и храмове и в същото време не спира да развива нови културни и развлекателни атракции, които предлага на посетителите си. Ще ви трябва поне една седмица за да обиколите по значимите места в Банкок.

Като се разхождате в Банкок, много внимавайте по улиците, защото движението е обратно на това в Европа. Не се учудвайте, ако след 9 вечерта видите слон да са се разхожда по улиците. След този час е разрешено да пуснете животно навън.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>