Subscribe RSS
Тайландски протести Dec 20

От няколко дин насам Тайланд е разтърсван от масови протести, избухнали след обявяването на един скандален законопроект. Опозицията иска оставката на правителството. Това обаче е против волята на мнозинството.

thailand-1
От края на ноември хората в Тайланд протестират срещу правителството на Инглук Шинаватра. През последните дни се стигна и до сблъсъци, при които загинаха петима души, а над 100 бяха ранени. Протестите избухнаха, след като правителството в Банкок предложи скандален законопроект, който можеше да проправи път за завръщането в страната на бившия премиер Таксин Шинаватра. Той бе свален с преврат през 2006 и признат за виновен по обвинения в корупция, за което бе осъден на две години затвор. За да избегне затвора, Таксин Шинаватра се установи в чужбина, откъдето според различни слухове и до днес продължава да дърпа конците в Банкок.

В крайна сметка законопроектът беше отхвърлен, идеята за него обаче бе достатъчна, за да взриви обществото.

Факт е, че тайландското общество не намира покой. Само преди три години в страната имаше масови протести, при които бяха убити над 90 души. Тайланд е страна в преход и именно това е причината за сблъсъците, продължаващи вече години.

thailand-2
Последните протести в Тайланд взеха пет жертви

“Червените” и “жълтите ризи”

Промените в Тайланд започват още през 1992 година, когато е сложен край на дългогодишното господство на военните. Тогава на власт идва първото гражданско правителство, което започва да подсилва демократичните структури. Демократизирането на страната получава нов тласък през 2001 година, когато Таксин Шинаватра става министър-председател. По време на управлението си той успява да изпълни предизборното си обещание за реализирането на конюнктурна програма за населението по селата. “Таксин Шинаватра беше човекът, който се застъпи за селяните и изпълни своите политически обещания”, коментира Марко Бюнте.

Това обаче вбесява политическия елит в Банкок, който дотогава управлява страната според своите представи. Едновременно с възхода на Таксин Шинаватра в страната възникват два враждуващи лагера – на “червените” и на “жълтите ризи”. Навремето “червените ризи” подкрепяха Таксин Шинаватра, а днес – неговата сестра Инглук. Повечето членове на “червените ризи” идват от гъстонаселените северни и североизточни провинции на Тайланд, но и от Банкок. На последните избори една трета от жителите на Банкок гласуваха за Инглук Шинаватра.

Поддръжниците на “жълтите ризи” пък идват предимно от градовете на буржоазните елити в южната част на Тайланд. Те държат на стария ред.

В началото на кариерата си Таксин Шинаватра е носител на надежди за демократизацията на страната. “В крайна сметка обаче той не оправда очакванията на хората”, казва Райнер Адам, ръководител на бюрото на германската фондация “Фридрих Науман” в Банкок. “Стъпка по стъпка Таксин Шинаватра премахна всички механизми, които съпътстват една либерална демокрация. Той назначи на всички ключови постове в правителството свои поддръжници. Постепенно привлече останалите партии в парламента под крилото на собствената си партия. И на практика вече нямаше опозиция”, изтъква Райнер Адам.

thailand-3
Инглук Шинаватра

Диалогът в Тайланд е почти невъзможен

През 2006 година – по времето, когато премиерът Таксин Шинаватра е в Ню Йорк за заседанията на Общото събрание на ООН – военните в Тайланд правят преврат със знанието на “жълтите ризи”. На изборите през 2007 година обаче формацията наследник на партията на Таксин Шинаватра отново идва на власт. “Жълтите ризи” започват масови протести и прогонват “червените” от правителството. През 2010 година “червените ризи” организират демонстрации с искане за завръщането на Таксин Шинаватра на власт. “Жълтите ризи” се съпротивляват ожесточено. Сутеп Таугсубан, който днес отново е водач на “жълтите”, навремето разпорежда полицейска акция, при която са убити 25 души и ранени – над 800.

След заглъхването на протестите – през 2011-та – “червените ризи” отново печелят изборите. Оттогава насам премиер на Тайланд е Инглук Шинаватра, сестрата на сваления с преврат през 2006-та Таксин Шинаватра. От развитието на ситуацията в Тайланд през последните години става ясно, че мнозинството от населението е на страната на “червените ризи”, докато малцинството неуморно подкрепя “жълтите”.

Протестиращата опозиция на “жълтите ризи” постави ултиматум на правителството и настоява следващият премиер да бъде избран от демократично нелегитимен “Народен съвет”. Това показва колко дълбоко е заседнало недоверието на “жълтите ризи” спрямо волята на народа.

“По време на конфликти обществата се променят. Само че конфликтите трябва да приключват подобаващо и да бъдат поставяни в съответната институционална рамка”, казва Райнер Адам. Според него обаче пропастта между враждуващите групи в Тайланд е толкова дълбока, че диалогът е почти невъзможен.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>